Spletno mesto uporablja piškotke za shranjevanje podatkov o seji in za izboljšanje uporabniške izkušnje. Več informacij o piškotkih...

Smart Life Tuya in Zigbee

Objavil admin 17/11/2022 0 Komentarji

 

Številne naprave za upravljanje LED trakov, svetilke in reflektorji iz našega prodajnega programa MIBOXER delujejo z aplikacijo MiBoxer App in jih lahko upravljamo z mobilnimi telefoni. Veliko ponudnikov električnih naprav uvaja svoje lastne Smart aplikacije, ki delujejo le na relativno majhnem številu naprav.

 

Kot novost uvajamo Smart home sisteme, ki delujejo na aplikaciji TUYA in Smart Life. Ker sta ti aplikaciji povezljivi tudi z Zigbee prehodi, lahko z njimi upravljamo vse naprave, ki delujejo na Zigbee protokolu. Aplikaciji sta brezplačni in povezljivi tudi z Google Assistant in Alexa. Brezplačna aplikacija Smart Life je na voljo za sisteme Android in iOS. Razvil jo je in jo še naprej razvija Tuya, eden največjih ponudnikov platforme B2B za pametni dom na svetu. Podjetje "Tuya Smart" je leta 2014 ustanovil mlad vizionar Jerry Wang. S svojo strategijo odprtega sistema je podjetju uspelo za partnerje pridobiti več kot 10.000 proizvajalcev po vsem svetu in postaja vse pomembnejše v sektorju pametnega doma.

 

Tuya poleg aplikacije Smart Life upravlja tudi aplikacijo »Tuya«. Obseg funkcij in združljivost obeh aplikacij sta večinoma enaka. Naprave, ki jih lahko upravljate z aplikacijo "Tuya", so združljive tudi z aplikacijo Smart Life. V Evropi uporabniki bolj poznajo aplikacijo Smart Life kot aplikacijo »Tuya«. TUYA aplikacija je univerzalna aplikacija za upravljanje električnih naprav. Posebnost te aplikacije je, da je kompatibilna z nekaj tisoč proizvodi, izdelovalcev iz vsega sveta. Proizvodi so lahko direktno kompatibilni in povezljivi z aplikacijo ali pa se povežejo preko prehodov kot npr. (Zigbee gateway) z napravami določenega protokola kot je Zigbee.

 

 

Med napravami Zigbee pa niso le svetila in naprave za osvetjevanje pač pa najdemo tudi in predvsem množico naprav za upravljanje in preverjanje električnih naprav kot npr. stikala, zatemnilniki, termostati, senzorji, termometri, kamere, radiatorski ventili, ključavnice, alarmne naprave, domofoni, hišni zvonci, kukala itd…

 

Aplikacija TUYA jde brezplačna in jo lahko namestite na mobilnik iz spletne strani TUYA. Aplikacijo je potrebno povezati z WiFi hišnim ruterjem - s tem dosežemo, da lahko vse naprave upravljamo tudi na daljavo preko internetne povezave. Je pa pogoj da so mesta kjer so naprave nameščene v območju delovanja WiFi omrežja.

 

Kadar pa delamo z napravami Zigbee, ki so povezane na WiFi preko Zigbee prehoda, morajo biti le te v območju povezljivosti z Zigbee prehodom tj 50 do 100m na prostem. Na eno Zigbee prehodno napravo lahko priključimo 50 različnih naprav ali modulov. Zigbee gatteway je lahko z žično povezavo na Wifi ali brezžični.

 

 

Miboxer brezžični in žični Zigbee Gateway

 

  Z aplikacijo se seveda lahko povežemo s pametnimi asistenti kot so Google Assistant in Amazon Alexa.

 

 

 

ZigBee naprave

 

Zigbee naprave so novost leta 2022 v našem prodajnem programu. Najdete jih pod oznako Zigbee 3.0. To so kontrolniki za LED trakove, RGBW CCT reflektorji in downlight, RGBW-CCT žarnice ter v zadnjem času zelo moderna svetila z magneti za uporabo na magnetnih tračnicah. Tu so seveda še Zigbee prehod in nekaj naprav za elektro insrtalacije, senzorji, zatemnilniki triac itd.

 

 

Kaj je ZigBee?

 

Protokol ZigBee na splošno velja za alternativo Wi-Fi in Bluetooth v prostoru IoT - zlasti za naprave z nizko porabo energije, ki ne potrebujejo veliko pasovne širine. Z ZigBee lahko uporabniki povežejo pametne naprave, kot so luči, vtičnice, ključavnice in stikala, v vaše pametno domače omrežje. Da bi te naprave različnih proizvajalcev delovale skupaj v enem omrežju, morajo govoriti skupen jezik . Tukaj nastopi ZigBee.

 

 

Kako deluje ZigBee?

 

Naprave ZigBee med seboj komunicirajo prek centralnega vozlišča ZigBee (gateway), ki je povezano z z internetom. Poleg tega je krmilnik, tj. vaša aplikacija ZigBee, povezan s prehodom. Tako lahko svoje pametne domače naprave upravljate tako rekoč kjer koli

 

 

Protokol in doseg

 

ZigBee deluje s protokolom IEEE 802.15.4 preko 2,4 GHz. Radijski protokol je bil razvit in ratificiran leta 2003 posebej za poceni naprave, ki se napajajo iz baterij. V nasprotju z WLAN, na primer, je notranji doseg ZigBee nekoliko nižji na 10-100 metrov, ker porabi manj energije. To omogoča, da naprave na baterije delujejo dlje. Spodnji razpon je v bistvu manj pomemben. Naprave tvorijo tako imenovano mrežno mrežo. To pomeni, da vsako vozlišče posreduje signal naprej. To omogoča doseg nekaj 100 metrov .

 

 

Katere izdelke ali naprave potrebujem za uporabo ZigBee?

 

Nastavitev omrežja ZigBee za vaš pametni dom je preprosta in enostavna. Potrebujete le tri vrste izdelkov: - prehod - vozlišče (Zigbee gateway) - pametni telefon ali tablico - končne naprave, združljive z ZigBee Pomembno je, da vse komponente uporabljajo isti jezik IoT.

 

 

ZigBee prehod

 

Prehod (znan tudi kot vozlišče ali most) je nadzorni center pametnega domačega omrežja , ki brezžično povezuje vse vključene končne naprave, internet in vašo aplikacijo ZigBee. Prehod povežete z internetom prek kabla ali WiFi, odvisno od naprave.

 

 

Pametne domače naprave, združljive z ZigBee

 

ZigBee podpira zavezništvo podjetij, ki uporabljajo protokol pri načrtovanju in izdelavi svojih izdelkov. Trenutno je več kot 400 članov, ki skupaj izdelujejo več kot 2500 izdelkov, združljivih z ZigBee . ZigBee certificirane izdelke označuje ZigBee Alliance.

To vključuje vse glavne ponudnike pametnega doma, kot so Samsung z linijo izdelkov SmartThings, Amazon, Philips Hue, IKEA, Panasonic, Osram/Ledvance, Bosch, Miele in mnogi drugi. Paleta izdelkov je temu primerno široka - od posebnih ZigBee vtičnic in ZigBee svetilk do ZigBee detektorjev/senzorjev gibanja ali ZigBee termostatov.

 

 

Prednosti ZigBee

 

ZigBee uporabnikom ponuja stroškovno učinkovito alternativo tehnologijama Bluetooth in WLAN za gradnjo inteligentnih domačih omrežij.

 

 

 

Nekatere izmed največjih prednosti ZigBee so:

 

ZigBee porabi manj energije: Življenjska doba baterije vaših naprav je bistveno daljša z ZigBee kot z WLAN. Tako z ZigBee prihranite energijo in denar. Poleg tega je varovano okolje, saj uporabljate manjše baterije, ki zdržijo dlje.

 

Visoka združljivost: Naprave različnih proizvajalcev so združljive zahvaljujoč ZigBee. Zahvaljujoč povratni združljivosti s starejšimi izdelki ZigBee je tudi te mogoče povezati in komunicirati med seboj.

 

Velik doseg zahvaljujoč zapletenemu omrežju: Zahvaljujoč zapletenemu omrežju protokol ZigBee ponuja daljši doseg in stabilnejšo pokritost kot Bluetooth ali WiFi. Vsaka naprava je povezana z drugo brez hierarhije, kar vam omogoča, da dosežete več povezanih naprav brez repetitorja. To vam omogoča, da v svoje omrežje dodate skoraj neomejeno število naprav.

 

Na tisoče vozlišč: tehnologija ZigBee PRO 2015 podpira do 65000 vozlišč znotraj enega omrežja. To vam omogoča razširitev obsega prenosa na veliko območje, večnadstropno zgradbo ali večstanovanjsko hišo.

 

 

Je ZigBee varen?

 

ZigBee uporablja 128-bitno šifriranje AES . Zaradi tega ZigBee ni nič bolj nevaren kot drugi radijski sistemi. Redne posodobitve in nadgradnje pomagajo ohranjati sistem na najvišji možni ravni varnosti. Poleg tega zagotavlja večjo varnost, če IoT naprave integrirate v svoje omrežje, ki je ločeno od domačega omrežja.